راهنمای نویسندگان

ارسال اولیه مقاله جهت مطرح شدن در هیات تحریریه 

 

ساختار مقاله عبارت است از:

 1. عنوان: کوتاه، گویا و بیان کننده محتویات مقاله.
 2. چکیده: حداقل 8 و حداکثر 12 سطر (حداکثر 170 کلمه) و آیینه تمام­نما و فشرده بحث.
 3. کلید واژه‌ها: بین 4 تا 6 کلمه و ایفا کننده نقش نمایه و فهرست به منظور تسهیل در جستجوی الکترونیکی.
 4. طرح مسأله: بیان­کننده مسأله تحقیق، روش، ضرورت و هدف آن.
 5. متن اصلی مقاله.
 6. نتیجه: منطقی، مفید و بیان­کننده بحث و ارائه یافته‌های تحقیق.
 7. نگارش فهرست منابع فارسی: ترتیب عناصر اطلاعات کتاب­شناختی به ترتیب حروف الفبا. کتاب: نام خانوادگی، نام{نام مشهور}، سال انتشار، عنوان‌کتاب، نام مترجم یا مصحح، نام ناشر، محل نشر، شماره چاپ. مقاله: نام خانوادگی، نام،عنوان مقاله، نام مجله، دوره یا سال، شماره،(سال نشر).
 8. نگارش فهرست منابع لاتین: مقاله: نام‌نویسنده(گان)،سال‌انتشار، عنوان‌مقاله، نام‌‌مجله‌کامل‌ یا به ‌اختصار، جلد (شماره) مجله‌ و شماره ‌صفحات‌مقاله.  کتاب: نام‌نویسنده(گان)، سال‌انتشار، عنوان‌کتاب، ناشر و محل‌انتشار و تعدادکل صفحات آورده شود.
 9. صفحه اول مقاله، چکیده، کلید واژه‌ها به زبان عربی و انگلیسی و فهرست منابع به زبان انگلیسی ترجمه شود.
 10. درج ارجاعات مربوط به منابع در متن به صورت (نام خانوادگی، سال اثر، جلد/ شماره صفحه) پس از نقل مطلب.
 11. درج شکل لاتینی نام‌های خاص و واژه‌های خارجی در پاورقی.
 12. در ارجاعات لاتین، اسم نویسنده و سایر اطلاعات لازم به فارسی و شکل لاتین آن در پاورقی آورده شود.
 13. حجم مقاله (با احتساب تمام بخش‌های مقاله) حداقل 15 و حداکثر 20 صفحه باشد.

-         چنانچه مقاله‌ای خارج از ضوابط راهنمای تهیه و پذیرش مقاله باشد، قابل بررسی نخواهد بود.

-         حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات برای مجله محفوظ و از استرداد مقالات دریافتی معذور است.

-         مقاله ترجمه اصولاً پذیرفته نمی‌شود

ارسال مقاله نهایی پس از دریافت نامه پذیرش

لطفا به نکات ذیل توجه نموده و متن مقاله خود را طبق فرمت ذیل ویرایش نموده و در اسرع وقت ارسال نمایید. فرمت مقاله باید دقیقا طبق قسمت های ذیل باشد در غیر اینصورت ممکن است چاپ مقاله به تعویق بیفتد.

 1. فونت مقاله باید b Mitra 13 باشد فقط فونت چکیده باید b mitra 12 باشد.
 2. فاصله بین خطوط باید multiple 1.2 باشد.
 3. در صورت وجود جدول عنوان جداول باید  b mitra 10  بولد باشد و نوشته های داخل جدول باید  b mitra 9 غیر بولد باشد. کلیه کلمات داخل جدول ها باید وسط چین باشد.
 4. فاصله بین جداول بایدsingle   باشد و جدول ها نباید از حاشیه متن خارج شود.
 5. تعداد صفحات مقاله حداقل 15 و حداکثر باید 20 صفحه باشد.
 6. خط اول هر پاراگراف باید 0.7 تورفتگی داشته باشد.
 7. فونت عنوان مقاله باید b titr 13 باشد و وسط چین باشد.
 8. فونت اسامی نویسندگان باید B Mitra 12   بولد باشد و به ترتیب نویسندگان یک ستاره، دو ستاره و سه ستاره بخورد.
 9. در قسمت ارجاع نویسندگان در انتهای صفحه چکیده نحوه ارجاع دهی باید به شکل ذیل باشد: مثلاً

-         استادیار گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران

همانطور که می بینید ابتدا باید مرتبه علمی و نام گروه سپس نام واحد، سپس دانشگاه آزاد اسلامی، سپس نام شهری که دانشگاه در آنجا واقع شده و سپس نام کشور ایران را بنویسید.

در مورد دانشگاه های دولتی هم باید به شکل ذیل باشد

-         استاد گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی،  دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران

همانطور که می بینید ابتدا مرتبه علمی و نام گروه، نام دانشگاه، شهری که دانشگاه در آن واقع شده است و در نهایت هم کشور ایران.

**** فونت این قسمت هم باید  B Yagut 10 غیربولد باشد. و ایمیل دانشگاهی یکی از نویسندگان هم باید ذکر گردد.

 1. نکته دیگر که باید به آن توجه شود شماره گذاری هر بخش است همانطور که قبلا گفته شد فونت متن مقاله به غیر از چکیده باید  b mitra 13  باشد اما عناوین در داخل متن باید  b mitra 13 بولد باشد و شماره گذاری شود.

مثلا :

   مقدمه

-     طرح مبحث ( یا هر چیز دیگری) : توجه به این نکته ضروری است که اگر آن قسمت خود از زیر عناوین تشکیل شده باشد باید 2-1-  و 2-2- نوشته شود و آن زیر عنوان ذکر گردد.

 1. برخی از کلمات هستند که دو قسمتی اند مثلا می خورد – برای اینکه فاصله بین « می» و «خورد» کم شود. ابتدا باید می را نوشت و سپس ctrl و علامت – را در قسمت بالای صفحه کلید همزمان نگه داشت  و سپس دست را برداشته و کلمه «خورد» را نوشت که به این شکل کلیه فاصله ها از بین می رود و می شود «می­خورد» حتما به این نکات توجه نموده و فاصله بین کلیه کلمات دو قسمتی را از بین ببرید.
 2. در قسمت منابع باید عرض کرد که فهرست منابع شماره نمی خورد و همان فهرست منابع فقط نوشته شده و سپس با شماره گذاری 1و 2 و 3 ابتدا باید نام فامیلی افراد، سپس نام، سپس سال که حتما باید داخل پرانتز باشد. سپس نام کتاب، نام ناشر،  شهر محل انتشار و منابع هم باید شماره گذاری شود عینا مانند فایل نمونه.

توجه کنید که تمامی کلمات در این قسمت با ویرگول باید از هم جدا شوند و فونت منابع فارسی هم b mitra 12  باشد و فونت منابع انگلیسی  هم times new romans 11 باشد.

 1. توجه اکید به این قسمت ضروری است. حتما از یک مترجم حاذق بخواهید که چکیده  و منابع مقاله شما را ترجمه کند و خواهشا خودتان یا افرادی که رشته شان زبان انگلیسی نیست اقدام به این امر ننمایند. و در فایل جداگانه به ایمیلی که این فرمت برایتان ارسال شده ارسال نمایید. چون در غیر اینصورت نیز مقاله برگشت داده خواهد شد . منابع باید دقیقا طبق فرمت ارسالی ترجمه شود متاسفانه برخی از نویسندگان به این نکته توجه نکرده و مقاله را به افراد ناوارد می دهند که چکیده آنها پر از ایراد می­باشد.
 2. در صورت وجود جدول هم برای هم جدول یک شماره بگذارید مثلا جدول شماره 1 و یا جدول شماره 2.
 3. فونت پاورقی های فارسی باید b mitra 10 و پاورقی­های انگلیسی Times New Romans 10 باشد.  جاهایی که نوشته مربوط به دفتر مجله را به هیچ عنوان دست نزنید.
 4. در قسمت رفرنس دهی متنی هم ابندا باید اسم فامیل نویسنده سپس علامت ویرگول بعد سال انتشار سپس ویرگول و شماره صفحه را بنویسید. توجه کنید که رفرنس درون متنی حتما باید داخل پرانتز باشد و نقطه هم بعد از پرانتز قرار گیرد. جاهای که پرانتز دارد کلیه نقطه­های انتهای جمله باید بعد از پرانتز قرار گیرد.
 5. در قسمت منابع آخر متن منابع فارسی باید با فونت b mitra 12  بوده و منابع انگلیسی یک فونت ریزتر با فونت times new roman 11 باشد و لطفا در این قسمت هم دقت کنید ابتدا اسم فامیل نویسنده بعد ویرگول سپس حرف اول نام کوچک نویسنده و نقطه می گذارید. سپس پرانتز را باز کرده و سال را نوشته پرانتز را بسته و نقطه گذاشته عنوان کتاب را می نویسید و آنرا ایتالیک می کنید. سپس نقطه بعد شهر یا کشور محل انتشار سپس دو نقطه و مکانی که چاپ شده را می نویسید. و نقطه می گذارید. توجه کنید دقیقا باید به این شکل باشد. اگر در رفرنس نام مجله هم وجود دارد پس نباید عنوان مقاله را ایتالیک نمایید بلکه عنوان مجله را ایتالیک می نمایید. Word به کار رفته برای ارسال مقالات باید 2010 و یا 2007 باشد.

    نحوه پرداخت مبلغ حق انتشار مقالات مورد پذیرش قرار گرفته

کلیه نویسندگانی که مقالات آنها جهت انتشار در مجله پژوهش های فقه و حقوق اسلامی  مورد پذیرش قرار می گیرد باید مبلغ(مورد تایید دانشگاه) تومان به شماره حساب مجله ب موجود در صفحه اول وب سایت مجله واریز نموده و تصویر فیش واریزی را به ایمیل baboljournal@gmail.com ارسال نمایند.